Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

21 | 01 | 2021

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

O wyborach do Samorządu Uczniowskiego SP

          Samorząd Uczniowski w każdej szkole jest bardzo ważnym ogniwem. Tworzy go cała społeczność uczniowska. Głównym zadaniem SU jest rozwijanie samorządności, jako umiejętności, która jest przydatna w różnych dziedzinach życia społecznego. Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalony przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. W PZSP w Olszance działają dwa Samorządy Uczniowskie: Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

         Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego SP odbyły się w drugiej połowie września 2015 r. dla uczniów klas I – VI.  Przed wyborami  przez 14 dni trwała kampania wyborcza, każdy uczeń, który zadeklarował chęć startowania w wyborach, mógł przygotować plakat o sobie. Członkami Komisji Wyborczej byli uczniowie klasy szóstej: Kaja Gall, Sylwia Barwińska, Wiktoria Machowska i Lena Dzięglielewska.  Każdy uczeń szkoły podstawowej  po zapoznaniu się z programem kandydatów, mógł oddać tylko jeden głos na swojego kandydata. Karty do głosowania wrzucano do specjalnej urny wyborczej. Nad prawidłowością wyborów czuwała Komisja Wyborcza i opiekun Samorządu. W wyniku przeprowadzonych wyborów Radę Samorządu Uczniowskiego w bieżącym roku szkolnym 2015/2016 tworzą następujący uczniowie: Julia Bodniak–jako przewodnicząca SU, Mateusz Markowski jako zastępca przewodniczącej, Zosia Traka jako skarbnik, Kamil Kopij jako sekretarz.

 Tekst: Joanna Sowierszenko
Foto: Członkowie SU

obejrzyj więcej fotografii

II tura wyborów do Samorządu Uczniowskiego

                 2.10.2013 r. w ciepłą październikowa środę  zorganizowano profesjonalne wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego SP,  w których wzięli udział wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszance - 105 osób uprawnionych do głosowania. Każdy wyborca mógł oddać na specjalnej karcie do głosowania trzy głosy na swoich kandydatów. Wybór nie należał do najłatwiejszych. Członkami Komisji Wyborczej byli uczniowie klasy szóstej i piątej: Marta Bandura, Michał Kruczek,  Martyna Pawłowska oraz Piotr Romanowski i  Wojtek Woźniak jako osoby zapraszające poszczególne klasy do głosowania. Głosowanie odbyło się w gabinecie nr 16. Wybory poprzedziła trzytygodniowa kampania wyborcza, podczas której kandydaci przygotowali swoje plakaty wyborcze i starali się przekonać szkolną brać do wzięcia udziału w głosowaniu.  W wyniku przeprowadzonych wyborów  Radę Samorządu Uczniowskiego w bieżącym roku szkolnym  2013/2014 tworzą następujący uczniowie (układ alfabetyczny):

Michał Ciszczoń – klasa szósta
Lena Dzięgielewska – klasa czwarta
Jakub Gall – klasa szósta
Wiktoria Klakurka klasa piąta
Angelika Obacz – klasa szósta
Patrycja Piecowa klasa piąta
Radosław Pochopień – klasa czwarta
Piotr Romanowski klasa piąta
Zofia Traka – klasa czwarta
Wiktoria Machowska – klasa czwarta
Gabriela Witkowska – klasa czwarta
Wojciech Woźniak – klasa piąta

    Rada Samorządu Uczniowskiego SP podczas swojego pierwszego zebrania, które odbyło się 9 października,  w wyniku głosowania równego i  tajnego,  wybrała spośród siebie: przewodniczącego SU – Wojtka Woźniaka, Patrycję Piecową jako zastępcę przewodniczącego. Następnie w   głosowaniu jawnym wybrano w roli skarbnika nr 1 i nr 2  SU –Zosię Trakę i Jakuba Galla; Lenę Dzięgielewską i Wiktorię Klakurkę jako sekretarza nr 1 i nr 2 SU oraz sekcję ds. imprez szkolnych z Piotrem Romanowskim na czele i następującymi pomocnikami: Radkiem Pochopieniem, Gabrysią Witkowską, Angeliką Obacz oraz Michałem Ciszczoniem i  Wiktorią Machowską.  Role opiekunów Samorządu Uczniowskiego pełnią: pani Dorota Woźniakowska  dla klas I-III SP i pani Joanna Sowierszenko dla uczniów klas IV-VI.

 Tekst i foto  Joanna Sowierszenko

 więcej fotografii

O samorządności

Wybory do „Samorządów klasowych” już za nami, wybory do „Samorządu Uczniowskiego SP w Olszance” przed nami…

 

Samorządność to inaczej samodzielne rządzenie, jednak mówiąc o samorządności w szkole, nie mamy na uwadze jednej osoby rządzącej, ale zespół uczniów tworzących samorząd. Samorządność jako metoda pracy wychowawczej ma na celu wdrażanie wszystkich uczniów  od najwcześniejszych lat do samodzielnego myślenia i działania oraz kształcenie u dzieci i młodzieży umiejętności zespołowego działania, demokratycznych form współżycia, przyjmowania odpowiedzialności za siebie i grupę.

Czytaj więcej: O samorządności

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1806786
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
344
1076
4420
1795403
1806786